Kape vám doma některý z vodovodních kohoutků? Často se koupete či myjete nádobí pod tekoucí vodou? Anebo máte myčku? Chcete snížit účty za vodu? Pak si pojďte přečíst, jak na to.
Obsah článku
Změna
V prvé řadě je třeba se zamyslet nad našimi zvyky. Bezhlavě necháváte téct vodu? Čistíte si pod proudem vody zuby, anebo tak myjete denně nádobí? Koupete se několikrát do týdne? Anebo neřešíte kapající kohoutky? Zlé jazyky tvrdí, že nejvíce vody „utratíme“ právě v koupelně, uvádí se, že jde až o neuvěřitelných sedmdesát procent. Pozor byste si také měli dávat na staré vybavení v podobě baterií, a nebo toalet s jednou variantou splachování.
Prokleté kapající kohoutky
I jen mírně kapající kohoutek vás denně může okrást až o desítky litrů vody. Pokud jde o slabě protékající toaletu, pak zde můžete zbytečně ztratit až neuvěřitelných několik stovek litrů vody. Vyplatí se tak moderní toalety s alternativami ke spláchnutí, samočistící toalety a podobně. Co se týče vodovodních baterií, pak rozhodně vsaďte na úsporný perlátor na vodovodní kohoutek Watersavers. Další alternativou jsou úsporné hlavice, které mohou nabízet rovněž šetrnější průtok vody. Šetřiče se nabízí nejen na dřezové a umyvadlové baterie, ale také na ty vanové. U některých lze průtok vody dokonce nastavovat, díky čemuž se vám z vany rázem stane domácí wellness centrum, protože nastavené trysky vody příjemně masírují a všechny tyto potřeby mají vždy dva roky záruku.
Perlátor
Kohoutkové baterie se dnes již nedoporučují. Ušetří vám až páková baterie v termostatickém provedení a nejlépe ta bezdotyková. Pamatujte tak, že můžete ve své domácnosti kontrolovat nejen míru průtoku za pomocí speciálních perlátorů a hlavic, ale také teplotu vody. Právě díky perlátoru, který pracuje s přednastaveným množstvím vody, se voda mísí se vzduchem. Vypadá tak objemnější a v praxi ji užijete méně, díky čemuž ušetříte.