Proč bychom měli šetřit vodou? 97 % povrchu Země tvoří voda. Letos v létě pořád prší. Na téhle cestě ty kaluže nikdy nevyschnou.
Také znáte tyhle věty? Vypadá to, jako kdyby žádný problém s nedostatkem vody nehrozil, vždyť je jí všude spousta. Jenže hrozí!
V souvislosti s globálním oteplováním zásob vody na naší planetě ubývá. Už nyní tvoří pitná vody pouze 0,5 % zásob veškeré vody na Zemi. Se zvyšujícím se množstvím lidí a rostoucím průmyslem ale roste její spotřeba. Vodu k životu nezbytně potřebujeme, a proto bychom se o ní měli dostatečně starat.
Šetřením vodou minimalizuje dopady globálního sucha na životní prostředí, snižuje riziko mezinárodních konfliktů vzniklých kvůli nedostatku vody, snižuje riziko potravinové krize, omezuje dopad procesu její úpravy a distribuce na životní prostředí a v lokálním měřítku také šetří Vaši peněženku.
Pojďme se tedy podívat na několik tipů, jak vodou ve svém běžném životě šetřit. Některé se zdají být logické, ale zamyslete se, kolikrát jste za poslední měsíc zapnuli poloprázdnou pračku nebo čekali nad tekoucí sprchou, až bude dostatečně teplá.
Obsah článku
Tipy pro začátečníky
Pokud jste se doposud nad šetřením vodou nezamýšleli, nevadí. Zde je pro Vás několik jednoduchých nápadů, které můžete začít realizovat hned.
1. Kdykoliv tekoucí vodu nepotřebujete, vypněte ji!
To je první a nejdůležitější pravidlo. Vypínáním vody můžete ušetřit až 150 litrů měsíčně. Vypínejte vodu, zatímco si čistíte zuby, mydlíte ruce či vlasy, drhnete houbičkou nádobí či umýváte boty kartáčem. Zkrátka kdykoliv, kdy pod tekoucím proudem vody nic neumýváte, vypněte ho!
2. Ovoce a zeleninu umývejte ve dřezu!
Zeleninu a ovoce není nutné umývat pod proudem tekoucí vody. Pokud umýváte větší množství plodů, napusťte si vodu do dřezu nebo lavoru a ovoce a zeleninu umyjte v něm. A vodu nevylévejte, v dalším bodu se totiž dozvíte, co s ní.
3. Využívejte oplachovou vodu na zalévání či splachování!
Voda, která Vám zůstane po umývání zeleniny a ovoce není špinavá. Můžete ji použít na zalévání květin v domácnosti či na zahradě. Vzhledem ke globálnímu suchu ji ocení i stromy na ulici či v parku. Větší množství vody z mytí ovoce a zeleniny či dalších věcí je možné zachytit do kyblíku a využít na splachování toalety. Ušetříte pitnou vodu i Vaši peněženku.
Podobně můžete také zachytávat vodu, která odtéká, když čekáte na správnou teplotu vody.
4. Vana nebo sprcha, dřez nebo myčka?
Řešením nedostatku vody určitě není přestat se mýt. Zvažte ale, zda se potřebujete každý den koupat a snažte se co nejčastěji nahrazovat vanu sprchou. Také nádobí umývejte v myčce místo ručně ve dřezu. Ušetříte čas i vodu. Důležité ale je, abyste myčku zapínali až ve chvíli, kdy je naplněná (což samozřejmě platí také pro pračku)!
5. Zachytávejte dešťovou vodu!
Každého, kdo se alespoň trochu zamyslí, asi napadne, že není nutné zalévat zahradu v den, kdy prší. Pokud ale budete zachytávat dešťovou vodu, nebudete muset používat pitnou na zalévání ani v ty ostatní dny. Na zahradu tedy můžete umístit do prostoru sběrné nádrže a pod okapy sudy nebo barely. Dešťovou vodu můžete využít na zalévání či umývání věcí. Podobně můžete zachytávat dešťovou vodu i na balkoně do lavoru, využít ji pak můžete na zalévání květin v domácnosti.
Pokud jste zvládli těchto 5 jednoduchých změn ve své spotřebě vody, jste na dobré cestě i opravdu zodpovědnému nakládání s ní. Můžete pokračovat několika dalšími kroky, které Vás na Vaší cestě posunou zase o kus dál.
Tipy pro pokročilé
1. Instalujte na Vaše kohoutky perlátory!
Perlátor je nástavec na kohoutek, který díky provzdušnění a zaměření proudu vody dokáže snížit její spotřebu až o 70 %. Jeho instalace je jednorázová, namontovat ho zvládnete i sami a pořizovací cena začíná dle typu už na 100 Kč.
2. Splachujte dvojitě!
Tedy ne dvakrát, to by zrovna úsporné nebylo. Pokud ale vlastníte starší toaletu, které neumožňuje volbu množství vody při splachování, zvažte doinstalování tohoto prvku. Dobře také může posloužit závaží na splachovadlo (takzvaně WC STOP), které umožňuje proud vody kdykoliv zastavit. Instaluje se na splachovací ventil a stojí kolem 150 Kč.
3. Zřiďte dvojí oběh vody!
Toto už je tip především pro ty, kteří jsou zrovna v procesu stavby domu. V současné době je možné zřídit dvojí oběh vody – tedy zvlášť pro vodu pitnou, která jde do kohoutků, a vodu užitkovou, která obvykle slouží ke splachování a je napojena na zahradní hadice či do technických místností a garáží domu. Navržení dvojího oběhu vody je dobré konzultovat s odborníkem. Na jeho zřízení je třeba speciální dokumentace i povolení.
4. Přemýšlejte při nákupu nových spotřebičů!
Pokud nemá Vaše pračka a myčka zrovna ideální spotřebu vody, není rozhodně ekologickým řešením se jich co nejrychleji zbavit a pořídit si novou. Až Vaše současné spotřebiče doslouží, poohlédněte se ale po spotřebičích, které mají ECO program nebo jsou speciální upravené pro nižší spotřebu vody. Tyto typy spotřebičů se rychle vyvíjejí, proto je dobré se při nákupu vždy zajímat o nové možnosti.