V posledních letech se lidstvo začalo zamýšlet nad neekologičností používání plastových brček. Dle statistik se jen v USA spotřebuje denně 500 milionů kusů jednorázových brček, což je více než jedno brčko na osobu denně. Čím dál častěji se tak můžeme setkávat s nejrůznějšími alternativami, ať už to jsou brčka papírová, kovová nebo třeba těstovinová. Proč však není papírová varianta příliš vhodná?
Obsah článku
Odolnost
V prvé řadě je potřeba upozornit na samotnou odolnost papíru. Papír jako takový nevydrží v pevném stavu, pokud je vlhký, a tak se na papírová brčka natahují nejrůznější vrstvy lazur nebo jiných materiálů. Tím samo o sobě papírové brčko ztrácí svou podstatu, jelikož není jenom z papíru, ale rovněž z dalších, povětšinou pro přírodu zatěžujících materiálů. Rovněž je nutno podotknout, že i ošetřené papírové brčko ztrácí svou celistvost po několika minutách v nápoji.
Ekologická zátěž výrobního procesu
Pokud se zaměříme na výrobu papírových předmětů, neunikne nám náročnost výrobních procesů na životní prostředí. Výroba papíru je velice náročná na vodu, kterou spotřebovává, nemluvě o nutnosti kácení stromů, kdy celý proces kácení zatíží přírodu velkým dílem.
Někdo by sice mohl poznamenat, že papírová brčka se taky dají vyrábět (a vyrábí) z recyklovaného papíru, avšak v poslední době ubývají společnosti, které by papír vykupovaly a recyklovaly dle požadavků zákazníka. Příkladem budiž největší odběratel papírového odpadu – Čína, která od odkupování papírů k recyklaci ustupuje.
Nerecyklovatelnost
Poslední zásadní nevýhodou papírových brček je jejich nerecyklovatelnost. Brčko můžete rovnou vyhodit do směsného odpadu, jelikož vlhký případně umaštěný papír nelze recyklovat. V této vlastnosti jsou paradoxně lepší plastová brčka, pakliže člověk řádně třídí odpad.
Ta se na rozdíl od papírových dají recyklovat a používat „donekonečna“.
A co můžeme doporučit na závěr? Pakliže brčko nezbytně nepotřebujete, tak jej nepoužívejte. Přírodě tím jenom prospějete.