O životní filozofii zvané zero waste v dnešní době zřejmě slyšel téměř každý. Jde o ekologický přístup k životu, kdy se lidé snaží žít s minimem odpadu (tzv. „less waste“) nebo úplně bez odpadu (=zero waste).
Proč to dělat? Protože jsme zamořeni zbytečným odpadem. Protože jsme se dlouhá léta příliš nezajímali o to, co způsobujeme naší planetě. Dnes už ale leccos víme, a tak přišel čas na změnu.
Jednou jsem četla velmi výstižnou větu, která zněla:
„Nepotřebujeme desítky či stovky lidí, kteří zero waste dělají dokonale, potřebujeme miliony lidí, kteří to dělají nedokonale.“
O tom to je. Nejtěžší bývá většinou začít. Na dalších řádcích se podíváme na to, co se dá v našem každodenním životě jednoduše změnit. Ať je vám Průvodce inspirací na cestě k udržitelnosti. 🙂
Obsah článku
1) Tipy pro nakupování potravin
Klasické prodejny/supermarkety
Možná jste překvapeni, ale i v běžných supermarketech lze nakupovat bez obalu. Jen je třeba myslet trochu dopředu a vzít si s sebou na nákup vlastní pytlíky (např. látkové, ale i opakované použití igelitového sáčku je dobrým krokem).
Do nich pohodlně nakoupíte zeleninu, ovoce, nebo také pečivo. Nebojte, s velkou pravděpodobností to dnes už nikoho zvlášť nepřekvapí, vlastní obaly si na nákupy nosí čím dál více lidí. 🙂
Pak samozřejmě je třeba nakupovat s rozmyslem a vzít např. brambory na váhu, místo těch v plastové síťce, rajčata např. v papírové vaničce místo plastové atd…
Na celý nákup je potom dobré si vzít nějaký batoh či větší plátěnou tašku, ať ho máte jak (pohodlně) odnést.
Bezobalové obchody
Zde zřejmě není co dodávat. Dnes už jsou bezobalové obchody často dostupné i v menších městech. V Brně a Praze je síť takových prodejen poměrně široká.
Nakoupíte si tu do vlastních dóz či sáčků vše na co si vzpomenete: obiloviny, ořechy, mouky, luštěniny, ale i sladkosti, koření, sýry nebo tofu. Ve většině bezobalových obchodů naleznete také oddělení s ekologickou drogerií a kosmetikou.
Specializované prodejny a tržnice
Existuje spousta míst, kde se dá snadno nakoupit bez obalu, aniž byste si to uvědomovali. Mám na mysli především prodejny, kde se kupuje zboží na váhu. Například obchody s čajem či kávou, sušenými plody, oříšky, ale i pekařství- tady všude vám poslouží jakýkoli neplastový sáček.
Do prodejny sýrů, lahůdek, nebo třeba do cukrářství si nabalte spíše vlastní krabičku.
Odbourávání obalů lze snadno aplikovat i na zelinářské/farmářské trhy. Je krásné podpořit lokální farmáře a zemědělce, ale každý vám v dnešní době automaticky nabízí plastový sáček- řekněte ne a vezměte si svůj vlastní. 🙂
Jídlo a nápoje s sebou
Pokud si kupujete jídlo s sebou, nezapomeňte mít vždy připravenou vlastní krabičku. Někde s tím nemají nejmenší problém, jinde nabízí odnést si jídlo v ekologických, rozložitelných obalech.
To samé platí i pro nápoje. Dáváte-li si rádi kávu s sebou, noste svůj omyvatelný kelímek či termohrnek. Když se chystáte na nějakou velkou hromadnou akci, kde je šance, že se bude čepovat pivo/limo do plastu.
Je fajn na to myslet a vzít si svůj plastový, znovupoužitelný „půllitr“ (často se s nimi setkáte na kulturních akcích, kde jsou tyto kelímky zálohované- můžete si tedy jeden obstarat a nosit ho vždy s sebou).
Pokud chcete být důkladní, myslete i na brčka, která obsluha do limonád ráda dává. Můžete nosit svoje např. nerezové a odmítat ta plastová, nebo pít zkrátka bez brčka. (Opět ale podniků, kde už nepoužívají jednorázová brčka stále přibývá.)
V současnosti je čím dál více podniků, kde nabízí možnost vzít si jídlo či pití do zálohovaných vratných obalů (můžete znát např. tzv. „otočkelímky“ či „rekrabičky“).
2) Tipy pro váš každodenní život
Pitný režim
Pokud ještě využíváte plastové lahve, nahraďte je jednou kvalitní lahví či termoskou, která vám bude sloužit roky. Možností na trhu je dnes spoustu a lze si vybrat láhev opravdu přesně dle vašeho gusta.
Samozřejmě nemusíte investovat, skvěle poslouží i sklenice od šťávy či limonády.
Občas mají lidé problém s tím, že jim vadí voda z kohoutku a zdá se jim chuťově lepší balená. Zde se nabízí zainvestovat do kvalitního filtračního systému, který kohoutkovou vodu vyčistí a obohatí o důležité složky. A pokud máte v dosahu studánku, kam chodit pro vodu, máte zřejmě vyhráno. 🙂
Hygiena
-
Kartáček na zuby – existuje několik variant neplastových kartáčků, velmi časté jsou ty z bambusu či bioplastu (např. kukuřičných škrobů apod.). Bambus většinou cestuje přes celý svět, proto se jeví možná lépe varianta ekologicky rozložitelných kartáčků z bioplastu. Možností a výrobců je už také mnoho, stačí si vybrat.
-
Zubní nit – i ta se dá pořídit v ekologickém provedení (skleněné tubičce), nejčastěji seženete v bezobalových obchodech (stejně tak lze sehnat i neplastové škrabky na jazyk, či ústní vodu ve skleněné nádobě).
-
Kapesníky – nejjednodušší alternativou je návrat k pratelným látkovým kapesníkům.
-
Vatové tyčinky do uší – dělají se místo plastu např. z papíru či bambusu.
-
Odličovací tamponky – běžně dostupné jsou pratelné tamponky z (bio)bavlny a bambusu, různých vzorů i velikostí.
-
Dámské hygienické potřeby – varianty jsou opět poměrně pestré, chce to si udělat menší průzkum, nicméně velké oblíbenosti se těší menstruační kalíšek nebo také pratelné látkové vložky. Kromě těchto ryze zero waste variant existují i ekologické menstruační vložky a tampony z biobavlny, bez chemie.
-
Dětské pleny – látkové pleny jsou dnes dost rozšířené a oblíbené, opět je k dostání mnoho druhů- je třeba zjistit, co vám a dítěti vyhovuje nejlépe… Jisté je, že moderní látkové pleny jsou velmi praktické, v podstatě srovnatelné s jednorázovými, tak se nenechte zastrašit historkami rodičů a prarodičů, dnes je látkování o dost jednodušší!
-
Holítko – místo plastových holítek zkuste klasický železný strojek na žiletky či kvalitní epilátor.
Kosmetika
-
Ekologickou kosmetiku seženete taktéž váženou či stáčenou v některých bezobalových prodejnách (nejčastěji oleje, mýdla, šampony, pasty na zuby…).
-
V kosmetice se nám nabízí začlenit minimalismus a mít pár kvalitních produktů namísto desítek různých tubiček a lahviček. (Minimalismus se zero waste jdou obecně dost ruku v ruce.)
-
Většinou stačí dát si trochu práce a najdete (převážně přírodní, lokální) výrobce, kteří dávají krémy, olejíčky, deodoranty, mýdla atd. do skleněných či papírových obalů, nebo jiné ekologické alternativy. Je třeba si uvědomit, že ne každý obal je špatný. Skleněné nádobky snadno znovu využijete, až produkt vypotřebujete.
Domácnost
-
Čistící a prací prostředky nakoupíte buďto v bezobalových prodejnách, nebo můžete nakupovat alespoň v ekologičtějších větších baleních.
-
Houbička na mytí nádobí– lze si pořídit pratelnou houbičku, nebo používat např. lufu, což je dužina z dýně, která po namočení změkne a roli klasické houbičky krásně zastává.
-
Kartáčky na čištění (povrchu, zeleniny…)– seženete je v dřevěném provedení v prodejnách zdravé výživy, bezobalových obchodech, ale často i v domácích potřebách.
-
Štětky na čistění skleněných lahví a znovupoužitelných brček– to, je něco, co se vlastnit vyplatí, pokud jdete cestou znovupoužitelných výrobků, opět se dělají nejčastěji v kombinaci dřeva a nerezu.
-
Hadry a hadříky– ať už koupené bavlněné či zrecyklované např. ze starých triček- perou se na vyšší teploty, čímž se zbaví nečistot a bakterií. Mají pak překvapivě dlouhou životnost.
-
Pytle na odpadky– alternativou plastu jsou rozložitelné materiály jako bioplast (kukuřičný škrob), papír… Pokud máte tu možnost, rozhodně se vyplatí zavést kompost, což značně eliminuje množství odpadu v koši.
-
Alobal/potravinová folie– místo těchto dvou neekologických, jednorázových pomocníků se dá použít tzv. voskovaný ubrousek, kterým se dá cokoli zabalit, ať už jde o těsto či svačinu pro děti… Polámaný vosk zregenerujete krátkým přežehlením žehličkou.
Jak pokračovat dále?
Nyní jste si přečetli nástin toho, co všechno můžete ve jménu ekologie začít měnit. Můžete se rozhodnou dělat zatím jen pár ze všech zmíněných tipů a to je naprosto v pořádku.
Nebo vás možná zero waste filozofie nadchla a chcete si zjistit ještě víc!
Každý máme své tempo a každý krok pro planetu se počítá. Nenechte se u některých produktů odradit cenou.
Znovupoužitelné ekologické produkty jsou většinou (ale ne vždy!) dražší, než jednorázové, které znáte z běžných obchodů. Nicméně, je to investice, která se vám brzy vrátí, protože kvalitně vyrobený pratelný hadřík nebo látková plena vydrží nespočet praní a místo hodin, dnů či týdnů, vám poslouží roky. 🙂