ARAX Pohanka, hnědá Gramáž: 500 g


39 

ARAX Pohanka, hnědá Gramáž: 500 g od výrobce ARAX máme aktuálně skladem. Pro více informací přejděte do e-shopu:


Tmavě hnědá pohanka je loupaná termicky. Při tomto postupu dochází k napařování pohanky horkou párou a následnému prudkému sušení. Pohanka tímto procesem získá příjemnou oříškovou chuť. V kuchyni se využívá do salátů, jako příloha k masům, výborná je i v kombinaci se zeleninou. Z pohanky se dají připravovat také sladké pokrmy a kaše.

Pohanka se řadí mezi tzv. pseudoobiloviny. Pochází ze střední Asie, odkud se postupně šířila do Japonska, Evropy a také do Severní Ameriky. V České republice se pohanka pěstovala již od 12. století a v 16. století patřila mezi nejoblíbenější potraviny. Postupem času její obliba klesla a pěstování také ustoupilo. 

Pohanka obsahuje zinek, měď, selen, mangan a další stopové prvky. Z vitaminů jsou v plodech pohanky zastoupeny především vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C. Velmi důležitým vitamínem v pohance je cholin. 

Pohanku propláchneme, zalijeme vodou (na 100 g pohanky cca 150 – 200 ml vody), osolíme, přikryjeme pokličkou a necháme vařit 10 – 15 minut. Hotovou pohanku můžeme dochutit kouskem másla.

O příznivých účincích konzumace pohanky na zdraví během těhotenství píše Zdravko Pohanka na svém blogu zde: https://www.potravinyarax.cz/zdravkuv-blog/zdrave-a-chutne-stravovani-v-tehotenstvi/  doporucene_v_tehotenstvi

Průměrné nutriční hodnoty na 100 g výrobku (v surovém stavu)

Energetická hodnota

1548 / 365

kJ / kcal

Bílkoviny

12,0

g

Sacharidy                    

74,0

g

– z toho cukry

0,6

g

Tuky                     

2,6

g

– z toho nasycené mastné kyseliny

0,5

g

Sůl

0,01

g

 

Vlastnosti