Počasí

Stříbro bude mít díky dotaci kanalizaci v poslední části města

 menu  | 29.7.2010 10:35

    Stříbro/ Tachovsko (ČTK) - Osmitisícové Stříbro bude mít díky státní a krajské dotaci kanalizaci v poslední části města, na Jižním předměstí. Přijde na 35 milionů korun a na dalších zhruba 40 milionů Kč rozšíření čistírny odpadních vod. Na akci čekalo město několik let. Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech jako investor letos získalo dotaci, která zaplatí 92,5 procenta nákladů. Stavba začne v listopadu a skončí v červnu roku 2012, řekl ČTK starosta Miroslav Nenutil. Investice podle něj nezdraží stočné ani vodné ve městě. 

Foto: novojicinsky.denik.cz
    "Z Jižního předměstí, kde žije zhruba 800 obyvatel, byla zatím odkanalizovaná jen malá část," vysvětlil Nenutil. Obyvatelé lokality, kde jsou většinou rodinné domky, mají zatím většinou u svých domů septiky. 

    Město se na stavbě kanalizace a rozšíření čistírny nijak nepodílí. Stříbro je členem Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech se sídlem v Karlových Varech, které provozuje vodovodní a kanalizační řady ve městě. 

    Sdružení každoročně investuje do rozvoje vodohospodářské infrastruktury členských obcí zhruba 100 milionů korun. Letos podle předsedy Jaroslava Vojty navíc uspělo také v žádostech o dotace u ministerstva zemědělství a Karlovarského i Plzeňského kraje. 

    V Plzeňském kraji letos dokončí rekonstrukci kanalizační stoky v Kladrubech a na podzim zahájí druhou etapu modernizace čistírny v Tachově. Stavba za 46 milionů Kč naváže na loňské práce. Současně bude dobudována kanalizační síť v ulicích Tovární, Americká a v Oldřichově za 21 milionů, dodal Vojta. 

    Stříbrský projekt je obdobný. "Jeho cílem je modernizace čistírny odpadních vod, tak aby se dosáhlo legislativou požadované kvality vypouštěné vody," vysvětlil Vojta. Sdružení rozšíří a přebuduje biologické části čistícího procesu a postaví nové dosazovací nádrže. Součástí projektu, jehož celkové náklady dosáhnou 75 milionů Kč, je i výstavba kanalizace na Jižním předměstí. 

    Největší investiční akcí z městských peněz bude ve Stříbře revitalizace centrálního náměstí za 55 milionů korun. Radnice už koncem loňského roku uspěla v evropském programu ROP pro Plzeňský a Jihočeský kraj, ale 5. a 6. výzva se kvůli šetření policie přehodnocuje. "Do konce září se dozvíme, jak jsme dopadli. Pokud všechno dobře dopadne, začneme na jaře a 2011 do konce roku by mělo být hotovo," dodal Nenutil. 

    Václav Prokš, 29. července 2010

Diskuze o "Stříbro bude mít díky dotac.."

Přidat příspěvek

Autor:
Text příspěvku:

Přihlásit

Uživatel: 
Heslo: 

 

UVÍTÁNÍ

Vítejte na stránkách Enviport.cz. Enviport nabízí relevantní informace, kalendář akcí a inzerci z oblasti životního prostředí.

 

 

Nazeleno.cz - úspory
energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie

Biom.cz - vše o biomase a kompostování 

 

ekoblog.cz - moderní technologie šetrné k životnímu prostředí

Ekologické centrum Most

Podpořte nás:

 
Umístěním této ikonky na své stránky můžete podpořit náš portál. Děkujeme!!!